Kraj Francja

Stolica: Paryż
Powierzchnia: 675 417 km²
Ludność: 65 700 tys.
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Napięcie: 220 V
Język: francuski
Wiza: wiza nie jest wymagana

Alzacja

Bretania

Burgundia

Dolina Garonny

Dolina Loary

Korsyka

Lazurowe Wybrzeże

Lotaryngia

Masyw Centralny

Wulkaniczny krajobraz i świetne tereny do uprawiania różnorodnych dyscyplin sportowych.

Informacje ogólne

Krajobraz Masywu Centralnego należy do jednego z najbardziej niezwykłych w Europie. Wielu turystów chwali sobie region za wspaniałe warunki do uprawiania narciarstwa i snowboardu zimą oraz niezwykłe widoki i zabytki, które można podziwiać latem. Z odwiedzin regionu z pewnością będą zadowoleni miłośnicy rozmaitych form aktywnego wypoczynku oraz amatorzy zacisznych uzdrowisk z ciepłymi źródłami mineralnymi, których w okolicy nie brakuje.

Na niezwykły, wręcz egzotyczny krajobraz zajmujący wyżynno-górską krainę w środkowej i południowej Francji składają się imponujące wygasłe stożki wulkaniczne kontrastujące z wielkim płaskowyżem. Najwyższym z nich jest Puy de Sancy sięgający 1885 m n.p.m. otoczony kilkoma pasmami górskimi: Monts Dore, Monts du Cantal i Monts du Forez. Malownicze góry sąsiadują z dolinami rzek Loary, Allier, Dordogne i Lot, większość terenów obejmuje Park Narodowy Sewennów, a także regionalne parki przyrody, jak chociażby Wulkanów Orwenii czy Livradois-Forez.

W przeszłości malownicze wzgórza zamieszkiwali Arwernowie, od których wzięła się geograficzna nazwa podrzędnego regionu Owernia. Celtyckie plemię podbili następnie Rzymianie, by po upadku cesarstwa rzymskiego oddać ziemie pod panowanie Wizygotów na przełomie V i VI w. W kolejnych wiekach region do swojego państwa przyłączyli Frankowie, prowincja weszła również w skład Akwitanii, by w 1639 trafić ponownie do korony francuskiej.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Stolicą Masywu Centralnego jest Clermont-Ferrand, najważniejszy ośrodek turystyczny regionu, doskonała baza wypadowa do zwiedzania okolicy oraz miasto ciekawych zabytków i muzeów. Pierwsza osada celtycka stała na obecnym Wzgórzu Katedralnym już w IV w. p.n.e., natomiast w czasach rzymskich została przekształcona na dobrze prosperujący Augustonemetum. Po upadku cesarstwa, rządach Franków, Arabów i wikingów w V w. powstała pierwsza katedra chrześcijańska. Z tego właśnie miejsca papież Urban II wzywał do wypraw krzyżowych. Miasto w swej historii wydało na świat słynnego matematyka i filozofa Blaise Pascala, a okres świetności przyszedł wraz z powstaniem w 1889 r słynnej fabryki „Michelin”. Najwięcej turystów zbiera się zawsze na gwarnym Place de Jaude z konnym pomnikiem lokalnego bohatera Wercyngetoryksa, który przeciwstawił się Juliuszowi Cezarowi. Najważniejszym zabytkiem miasta jest gotycka katedra Zwiastowania NMP imponująca rozmiarami, strzelistymi wieżami oraz pięknymi witrażami wpuszczającymi do przestronnego wnętrza promienie słoneczne nadające miejscu mistycznego klimatu. Wokół katedry rozchodzą się wąskie uliczki, po których można spacerować godzinami zaglądając czasami do przytulnych knajpek rozstawiających ogródki piwne na każdym kroku. Podwoje przed turystami otwiera również przepiękna bazylika Marii Panny uważana za arcydzieło stylu owerniackiego charakteryzującego region. Wiele ciekawych domów i wspaniałych sklepików znajduje się w części miasta między obiema świątyniami, wśród nich zachwycające liczne rezydencje i ratusz z towarzyszącą mu fontanną d'Amboise stworzoną z zastygłej lawy. Turyści dysponujący większą ilością wolnego czasu powinni również zwiedzić Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Przyrodnicze. W obrębie Clermont leży równie ciekawa dzielnica Montferrand, która do XVII w. była osobnym miastem i zachowała średniowieczny charakter z gotyckimi kamienicami, muzeami i ciekawymi kościołami.

Le Mont Dore – malowniczy kurort położony w dolinie rzeki Dordogne, otoczony górami, odwiedzany najczęściej przez turystów miłujących piesze wędrówki oraz kuracjuszy reperujących zdrowie w miejscowym uzdrowisku. Kilka źródeł termalnych bije w gmachu Establissement Thermal, którego wnętrza zachwycają stylem neoromańskim i zdobieniami z białych i czarnych kamieni. Okolicę najlepiej zwiedzić za pośrednictwem kolejki Funiculaire du Capucin, natomiast turyści poszukujący wrażeń powinni udać się do linowego Parcous Mont-Dore Adventures z wieloma atrakcjami oraz ciekawymi trasami pełnymi przygód i niespodzianek. Pobliskie tereny naszpikowane są ścieżkami turystycznymi, trasami rowerowymi i szlakami pieszymi dostępnymi w lecie, natomiast w zimie na okolicznych stokach działają stacje narciarskie – Le Mont-Dore, Super-Besse i Chastreix, doskonale przygotowane dla potrzeb turystycznych.

Le Lioran – niewielki kurort doskonale sprawdzający się jako baza do letnich wypadów w góry oraz zimowych wojaży narciarskich. W niezwykłej, wulkanicznej okolicy działają wyciągi dla narciarzy i snowboardzistów, natomiast dla turystów pieszych przygotowano liczne szlaki prowadzące między innymi na szczyt Plomb du Cantal.

Kuchnia

Kuchnia francuska nie bez powodu budzi uznanie wśród turystów poszukujących kulinarnych doświadczeń, gdyż standardy przygotowywania posiłków zarówno w restauracjach, jak i prywatnych domach są na wyższym poziomie niż w większości innych krajów. Jedzenie jest ważnym elementem życia codziennego, celebrowanym na każdym kroku. Przyjemność jedzenia została przywieziona z Włoch za sprawą księżnej Katarzyny Medycejskiej, rozwinęła się podczas rewolucji francuskiej, a zaistniała na świecie za sprawą filozoficznego traktatu napisanego we Francji pt.: „Filozofia smaku”. Każdy turysta o wyrafinowanym smaku z pewnością znajdzie coś dla swojego podniebienia dzięki bardzo urozmaiconej kuchni związanej z rolniczym i klimatycznym zróżnicowaniem kraju, a także położeniem w sąsiedztwie Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego.

Francuzi jadają wszystko począwszy od mięs takich jak wołowina, wieprzowina, jagnięcina, drób, poprzez sery i ryby, a skończywszy na wyrobach mącznych, owocach i warzywach. Najczęściej są to trzy posiłki dziennie jadane również poza domem – wyjście do restauracji jest niemałą przyjemnością. Lekkie śniadania (petit dejeuner) składają się najczęściej z filiżanki kawy, herbaty lub gorącej czekolady z rogalikiem – croissant, bułką drożdżową – brioche lub bagietką – baguette. Popularne jest również słodkie pieczywo viennoiseries podawane z masłem i konfiturą. Czas obiadu (dejeuner) to przeważnie pora między 12 a 14:30, natomiast kolacje (diner, souper) celebruje się od 19 do późnych godzin wieczornych. Są to spotkania z rodziną i przyjaciółmi charakteryzujące się długimi rozmowami.

Jeżeli ktoś nie ma czasu na obiad chwyta w rękę baguette crudites – bagietkę z sałatą i surowymi warzywami lub po prostu idzie do bistro na stek z frytkami. Turyści próbujący kupić pieczywo przekonają się, że wybór nie jest prosty z racji jego różnorodności i wielu rodzajów. Chleb jada się do każdego posiłku, podobnie jak bagietki, ale tylko świeże. Główny posiłek składa się najczęściej z towarzyszącej aperitifowi zakąski (amuse gueule), przystawki (hors d'oeuvre), dania głównego (plat principal), sera (fromage) i deseru (dessert). Nieodłącznym elementem jest kieliszek lub lampka jakiegoś alkoholu, zwykłe napoje gazowane lub soki uchodzą za przejaw kulinarnej ignorancji. W restauracjach bardzo często do aperitifu podaje się amuse-bouches w postaci koreczków, oliwek, pistacji lub małych, francuskich ciasteczek. Na deser Francuzi chętnie konsumują mus czekoladowy – mousse au chocolat, budyń z jabłkami – creme caramel lub po prostu owoce – fruits, a także rozmaite sery pleśniowe. Pod koniec posiłku kelnerzy często serwują małą, mocną kawę i kieliszek mocnego alkoholu digestif (koniak, armaniak, calvados lub regionalna wódka owocowa), który ma wspomóc trawienie.Napiwki we Francji to poważna sprawa. Chociaż obsługa jest wliczona w cenę posiłku i nazywa się service compris, to dodatkowo należy zostawić napiwek w przyjętej wysokości 7-10%.

Przy wyborze restauracji warto na samym początku zwrócić uwagę na menu i fakt zawarcia w nim potraw regionalnych, ich brak może świadczyć o niekompetencji restauratora, więc jeżeli ktoś chce spróbować prawdziwej, regionalnej kuchni powinien mieć to na uwadze. Wiele dobrych restauracji oferuje własne wersje lokalnych dań.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Francuzi, na szczęście dla turystów, pieczołowicie zwracają uwagę na świeżość dań i produktów, dlatego półmisek świeżych małż i gotowanych skorupiaków zawsze pachnie morzem, a dzięki szybkiemu obrotowi towarów potrawy zawsze są świeże.

Każdy region jest w gruncie rzeczy zdefiniowany przez lokalne wyroby, najlepsze produkty można znaleźć na obleganych targach, bardzo często ich sprzedawcy mają w zanadrzu jakiś ciekawy przepis, który później można sprawdzić bawiąc się w kulinarnego podróżnika. Wiele ciekawych produktów kupuje się na przydrożnych straganach, mogą to być świeżo zerwane owoce lub konfitury własnej produkcji, marynowane oliwki czy miód ze swojskich pasiek. Turyści zajadają się domowymi serami, warzywami prosto z ogrodów, a także degustują rozmaite trunki przydomowej destylarni.

Jednym z atutów kulinarnych Francji są sery uwielbiane przez każdego podróżnika. Wytwarza się je w rozmaitych rozmiarach i kształtach, układa w wiklinowych koszach, zawija w liście orzecha lub kasztanów. Oferty regionalne prześcigają się jedna za drugą, w wielu miejscach można nabyć kremowy camembert, ser maziowy, pleśniowy, pikantny ser kozi, sery niebieskie, specjały wytwarzane przez mnichów i wiele innych, których koneserzy doliczyli się blisko trzystu, a wciąż powstają nowe odmiany.

Podobnie jest z narodowym trunkiem, jakim jest wino, a podróż do Francji jest świetną okazją, by poznać wiele ciekawych gatunków. Winnice ciągną się kilometrami w większości regionów, a nawet w samej stolicy. Tereny z winnicami określane są mianem apelacji, natomiast samo wino związane jest ze stylem życia i stanowi nieodłączny element każdego posiłku. Najbardziej znane regiony, gdzie produkuje się najlepsze wina to Bordeaux, Szampania, Burgundia i Beaujolais, natomiast najszlachetniejsze odmiany winogron to Cabernet Sauvignon, Pinot Noir i Chardonnay. Zamawiając wina w restauracjach należy pamiętać o podstawowych kategoriach win, takich jak: blanc – białe przykładowo o zapachu kopru włoskiego i anyżu, rose – różowe, na przykład o lekko owocowym zapachu, ambra – bursztynowe o aromacie orzechów, skórki pomarańczy i miodu, rubis – rubinowe o aromatach wiśni i jagód oraz tulie – o ceglanym odcieniu. Najlepszymi szczepami są Muscat, Macebeu, Malvoisie i Grenache. Przed podróżą najlepiej zaopatrzyć się w fachowy poradnik dotyczący win, by później nie mieć problemu przy doborze ulubionego trunku. Warto również zainteresować się wcześniej, gdzie można znaleźć najlepsze winiarnie prowadzące degustacje i oferujące najlepsze wina regionalne.

Obyczaje

Francja jest nowoczesnym państwem, wyróżniającym się na tle innych stylem życia, otwarciem na działania społeczno-kulturalne, a także tradycje, z którymi żaden mieszkaniec tego wspaniałego kraju nie chce się rozstawać. Różnice mentalne z pewnością można dostrzec podróżując po prowincjach, wypoczywając w miejscowościach letniskowych czy też zwiedzając duże miasta.Mieszkańcom Francji podoba się poczucie bezpieczeństwa, brak wulgarności, życiowa pewność i stabilizacja, chociaż szczycą się tym, że od lat uważają się za społeczeństwo bezklasowe.

Domostwa odzwierciedlają najczęściej styl życia swoich właścicieli, gości zaprasza się najczęściej na kolację, a nie na popołudniową herbatkę. Jeżeli trafi się do francuskiego domu warto wziąć z sobą butelkę wina lub słodycze i należy pamiętać, że Francuzi są bardzo gościnni, niemniej uwielbiają poruszać trudne tematy dotyczące religii i obecnej sytuacji politycznej, a impulsywna konwersacja przy stole jest wręcz obowiązkowym elementem spotkania. Słynna zasada konwenansu towarzyskiego savoir-vivre nakazuje zaangażowania się w rozmowę i wysłuchania poglądów swojego rozmówcy. Siadając do stołu warto pamiętać, że to jego właściciel wyznacza odpowiednie miejsce, najczęściej po swojej prawicy, w dobrym tonie leży sięgnięcie po lampkę wina dopiero wtedy, gdy gospodarz wzniesie toast.

Pozdrowienie i powitanie są we Francji bardziej rozpowszechnione i przyjacielskie niż w Polsce, dlatego nie należy się dziwić, gdy w każdym sklepie, na rogu ulicy, w parku czy instytucji usłyszy się przyjazne bonjour madame/monsieur czy salut!; normalnością są również często słyszane pardon czy merci. Przy powitaniu i żegnaniu Francuzi często całują kobiety w policzek, a mężczyźni zwyczajnie podają sobie rękę.

Narodowym obyczajem, z którym bardzo często można się zetknąć w wielu parkach i na wyznaczonych terenach jest gra w kule – petanque. Kibice i gracze tej charyzmatycznej dyscypliny zbierają się wieczorami w wielu miejscach i rzucają ołowianymi kulami popijając przy tym pastis – likier o smaku anyżowym. Otwartość Francuzów na przyjaciół i nowe znajomości jest powszechna. Często umawiają się na wspólne grillowanie, degustację wina, urządzają pikniki i organizują wspólne wyjścia do restauracji.

Jeżeli turyści mają zacięcie do polowań z pewnością we Francji znajdą sprzymierzeńców tego specyficznego hobby. Francuzi uwielbiają polować w różnych formach, z nagonką, łukiem oraz z sokołem, towarzyszą temu najczęściej myśliwskie imprezy i biesiady.

Francuzi przywiązuję wielką wagę do tradycji i folkloru. W gronie rodziny i bliskich, najczęściej ustnie, przekazują z pokolenia na pokolenie legendy, przesądy, przysłowia, pieśni i tańce. Podróżując po poszczególnych regionach można zwrócić uwagę na ciekawe różnice występujące pomiędzy zachowaniem ludzi. Lista obchodzony świąt, obrzędów religijnych i towarzyszących im imprez jest bardzo długa. Francję zamieszkują w większości katolicy, więc w gronie rodzinnym obchodzi się Boże Narodzenie, chociaż przez różnorodność kulturową Francja uchodzi za kraj wielowyznaniowy. Podobnie świętuje się daty zakończenia dwóch wojen światowych, w których Francja odegrała niemałą rolę (8 maj i 11 listopad), a także 14 lipca – dzień wyzwolenia Bastylii, kiedy na terenie całego kraju odbywają się liczne imprezy, festyny, koncerty i przedstawienia. Karnawał jest również obchodzony hucznie, ulice zapełniają się tłumnymi pochodami zakończonymi pokazami fajerwerków. Na mapie Francji zapisały się także ważne ośrodki kultów religijnych, do których pielgrzymują wierni z całego świata, a święte miejsca bardzo często wymienia się w przewodnikach jako atrakcyjne turystycznie; najbardziej znane to Lourdes, Lisieux, Chartes i Le Puy. Bardzo często obchodzone są również lokalne święta jak na przykład święto lawendy w Prowansji, dzień sera i uroczystość kwitnących cytryn w Szampanii, święto ostryg w Cental czy kiszonej kapusty w Alzacji.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Jedną z ciekawych tradycji jest corrida – walki byków organizowane według hiszpańskich zasad z udziałem słynnych torreadorów. W wielu miejscach można znaleźć specjalne areny przystosowane dla tego niebezpiecznego widowiska. Popularna jest również „pogoń za kokardą”, kiedy młodzi mężczyźni próbują wyrwać bykowi przymocowaną pomiędzy rogami wstęgę. Specjalnie dla turystów przygotowywane są bardziej bezpieczne wersje zabawy, kiedy byka zastępuje krowa lub młody cielak.

Jak w każdym kraju, również we Francji obowiązują pewne zasady związane z zachowaniem się w restauracjach. Chociaż opłata za obsługę wliczona jest do rachunku service compris, za normalność przyjęło się zostawianie dodatkowych napiwków, najczęściej wysokości 7-10% zapłaconej kwoty. W kawiarniach i barach można zostawić napiwek na specjalnym talerzyku ustawionym na kontuarze. Turyści zostawiają również napiwki taksówkarzom, przewodnikom i pokojówkom hotelowym.

We Francji, podobnie jak w Polsce, obowiązują ścisłe zasady dotyczące palenia papierosów. Zakaz palenia obowiązuje we wszystkich budynkach użyteczności publicznej, zadaszonych placach, restauracjach, kawiarniach, środkach komunikacji itp. Palić można w wyznaczonych do tego miejscach zwanych espace fumeur.

Warto również pamiętać o pewnych zasadach przy kupowaniu napojów. W przypadku piwa należy poprosić o małe piwo „un demi” lub duże „un serieux”, przy zamawianiu piwa w języku angielskim czy niemieckim przez nieporozumienie można dostać litrowy dzban. Podobnie jest z kawą, należy uważać na samo określenie „kawa”, lepiej poprosić czarną „un expresso” lub białą „un creme”.

Zwiedzając muzea warto pamiętać, że fotografowanie ich wnętrz jest często możliwe, ale dopiero po uiszczeniu odpowiedniej opłaty, natomiast zwiedzając zabytki sakralne dobrze jest być odpowiednio ubranym, niemniej pod tym względem Francuzi nie są tak restrykcyjni, jak inne narody udostępniające turystom swoje świątynie.

Aktywny wypoczynek

Doskonałym miejscem na piesze wyprawy jest Mont Mezenc – najwyższy szczyt zachodniej części Masywu Centralnego, z niebywałymi widokami na okoliczne góry. W zimie okolice idealnie nadają się do jazdy na nartach za sprawą niewielkiego ośrodka narciarskiego Les Estables. Doskonałą bazą wypadową do poznania rozległych terenów Monts du Cantal jest miejscowość Murat z położoną nieopodal stacją narciarską Super-Lioran.

Wolny czas bardzo dobrze można spędzić na spływach kajakami, kanoe i tratwami, które organizowane są w wąwozie rzeki Tarn, a najlepszą bazą wypadową do takich eskapad jest miejscowość Millau. Turyści poszukujący mocnych wrażeń powinni zainteresować się możliwością uprawiania kanioningu oraz wspinaczki po stromych zboczach wąwozu. W okolicy znajduje się również mnóstwo ciekawych jaskiń i grot, które można zwiedzać w towarzystwie przewodników. Jeżeli komuś mało takich wrażeń może podziwiać okolicę z paralotni lub sprawdzić sportowe emocje w skoku na bungee. Świetne tereny na uprawianie turystyki pieszej i rowerowej, a także do uczestnictwa w spływach kajakowych i zwiedzanie jaskiń oferuje Park Narodowy Sewennów z doskonałą bazą turystyczną w miejscowości Florac.

Wycieczki Fakultatywne

Riom – niewielkie miasteczko, które warto odwiedzić ze względu na zabytkową dzielnicę przeciętą malowniczymi uliczkami. Na uwagę turystów zasługuje Wieża Zegarowa, ratusz miejski, a także kościół Mari Panny z ciekawą późnogotycką fasadą. Miłośnicy historii powinni zajrzeć do Muzeum Regionalnego z przedmiotami codziennego użytku oraz Musee Mandet z kolekcją malarstwa oraz bogatym zbiorem zabytków starożytnych.

Parc Naturel Regional du Livardois-Forez – rozległy park krajobrazowy położony w sąsiedztwie miasta Thiers idealnie nadaje się na piesze wędrówki i rowerowe eskapady. Do malowniczego zakątka Masywu Centralnego najlepiej wybrać się starodawnym pociągiem z miejscowości Courpierre, którego małe, turystyczne wagoniki i parowa lokomotywa przemierzają lesiste doliny, wiadukty i tunele.

Park Krajobrazowy Wulkanów Owernii – niecodzienne miejsce z mnóstwem regularnych stożków wygasłych wulkanów, które najlepiej podziwiać z najwyższego szczytu Puy de Dome. Dodatkową atrakcją są ruiny rzymskiej świątyni Jowisza, a także krajobrazowe szlaki prowadzące na szczyt. Więcej informacji na temat zjawisk wulkanicznych można uzyskać w ciekawym miejscu, jakim jest Vulcania – kompleks budynków mieszczących muzeum i ośrodek edukacyjny.

Saint-Nectaire – niewielka osada z ciekawymi atrakcjami turystycznymi i uzdrowisko ze źródłami termalnymi. Turyści oprócz spędzania czasu na regenerowaniu organizmu mogą zwiedzić jeden z najpiękniejszych, owerniackich kościołów, jakim jest kamienna świątynia Eglise St-Nectaires, Grottes du Cornadore – jaskinie wykute przez starożytnych Rzymian oraz Grottes de Jonas – średniowieczną wioskę wykutą w skałach wulkanicznych.

Le Puy-en-Velay – turyści często zaglądają do ciekawego miasta, by podziwiać wspaniałą, romańską katedrę oraz malownicze skały wulkaniczne wyrastające w centrum. Stare miasto wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, przed wiekami było miejscem kultów pogańskich, gdzie ofiary składano na wysokiej turni skalnej. W wieku V do miasta zawitało chrześcijaństwo wraz z biskupstwem, a katedra Marii Panny wybudowana w wieku XI-XII charakteryzuje się wpływami arabskimi oraz bizantyjskimi. W świątyni najlepiej zachowały się freski romańskie oraz figura Czarnej Madonny, przed którą skupiają się wierni i pielgrzymi. Na bardzo przyjemny spacer można wybrać się do starszej części miasta z wąskimi uliczkami i zabytkowymi kamieniczkami, natomiast o dłuższy spacer warto się pokusić w okolicach Rocher Corneille – wielkiej skały wulkanicznej zwieńczonej posągiem Matki Boskiej, odlanym w 1860 r. z ponad dwustu dział. Na szczycie wulkanicznego stożka wznosi się również kaplica St-Michel, do której można dostać się po wydrążonych w skale stopniach.

Salers – bajkowe miasteczko z kamienia założone w średniowieczu w malowniczych górach nad doliną Maronne. Turyści oprócz niecodziennego klimatu kamiennych domków mogą podziwiać Wieżę Zegarową, obronny pałac Maison d'un Bailli z XVI wieku z miniaturowymi wieżyczkami oraz zabytkowy kościół przy place Geraud-Maigne. Popołudniowa kawa najlepiej smakuje na przyjemnym skwerze Esplanade de Barrouze, z którego przy okazji można podziwiać zachwycające widoki na okoliczne doliny i szczyty górskie.

Wąwóz Tarn – raj dla amatorów pieszych wędrówek, fotografów i miłośników przyrody. Szeroki zakątek rozciągający się od Ispagnac do Rozier zachwyca pięknymi krajobrazami, niecodziennymi panoramami oraz średniowiecznymi zameczkami. Wśród wielu emocjonujących punktów widokowych najbardziej wyróżnia się Point Sublime zwieszony na krawędziach skalnych. Miejscowe władze zadbały o turystów przygotowując do ich dyspozycji wiele kilometrów szlaków pieszych i rowerowych, a sama rzeka Tarn doskonale nadaje się do spływów kajakowych i kanoe zarówno kilkugodzinnych, jak i kilkudniowych. Najciekawszymi miasteczkami w okolicy z cennymi zabytkami w postaci kościołów, miejskich zabudowań oraz muzeów są Sainte-Enimie i Millau.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Park Naturel Regional de Grands Causses – nie ma piękniejszego miejsca w Masywie Centralnym. W rozległym parku zlokalizowanym na terenach ze skał wapiennych, rozciągającym się w okolicach miejscowości Millau turyści mogą podziwiać niezwykłe twory natury, jakimi są jaskinie i groty położone w malowniczych wąwozach. Najbardziej znaną jest Aven Armand odkryta w 1897 r. z wielką salą na dnie, do której jeździ specjalna winda. W podziemnych czeluściach turyści mogą podziwiać między innymi Las Dziewic – skupisko form skalnych przypominające ogromne drzewa. Warto również zobaczyć Chaos de Nimes le Vieux – krajobraz krasowy powstały dzięki skałom rozrzuconym pośród krzewów, a także wąwóz rzeki Jonte, który oprócz przepięknych terenów do zwiedzania oferuje Belvedere des Vautours – multimedialny ośrodek prezentujący między innymi życie okolicznego ptactwa. Z kolei na płaskowyżu Causse Noir turyści mogą wybrać się na emocjonującą wycieczkę po długich i zaskakujących przestrzeniach jaskini Grotte de Dargilan. Liczne trasy spacerowe poprowadzono również w terenie z rozmaitymi formami skalnymi, stworzonymi przez naturę, zwanymi Chaos de Montpelier le Vieux.

Rodez – niewielkie miasto na wysokim wzgórzu zachęcające do odwiedzin kilkoma ciekawymi zabytkami. Osadę już w V w. p.n.e. założyli Celtowie, natomiast w późniejszym okresie Rzymianie otoczyli ją warownymi murami. Miasteczko bywało w różnych rękach, pojawili się w nim nawet arabscy Maurowie, a przez kolejne lata było punktem spornym rodu Burbonów oraz lokalnych biskupów. Po tych czasach pozostała między innymi katedra Notre Dame zbudowana na murach miejskich. W jej wnętrach turyści mogą podziwiać wielkie organy oraz współczesne witraże, a także wysoką dzwonnicę. W miasteczku zachowała się część malowniczych murów obronnych z basztami oraz XVII-wieczny pałac biskupi. Warto również zajść do miejscowego muzeum z ciekawą kolekcją prehistoryczną.

Vichy – sławne uzdrowisko i ciekawe miasto, które zasłynęło w historii jako stolica rządu marszałka Petaina kolaborującego z III Rzeszą. Do kurortu chętnie zaglądał Napoleon Bonaparte, a teraz z ciepłych wód mineralnych korzyści czerpią wczasowicze. Najważniejszym miejscem w mieście jest Park Zdrojowy z przepiękną promenadą idealnie nadającą się do romantycznych, zdrojowych spacerów. Koniecznie trzeba skorzystać z podziemnych dobrodziejstw natury w Pijalni Wód Hall des Sources wybudowanej w stylu secesyjnym oraz udać się do Opery połączonej z Wielkim Kasynem. W Vichy działa wiele kompleksów leczniczych i hotelowych, jest także co zwiedzać dzięki egzotycznemu Muzeum Sztuki Afrykańskiej i Azjatyckiej oraz zabytkom chociażby w postaci świątyni Eglise St-Blaise.

Lyon – ważne dla Francji miasto, które warto odwiedzić z wielu powodów. Jest nie tylko trzecim co do wielkości miastem kraju, ale także jedną z najważniejszych aglomeracji, w której nie brakuje pamiątek po dawnych czasach, a zabytkowe centrum zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przed wiekami strategiczne tereny ze względu na sąsiedztwo rzek Rodan i Saona były ważnym miejscem na założenie rzymskiej stolicy Galii w 43 r. p.n.e. i właśnie na malowniczym wzgórzu powstały starożytne budowle takie jak pałac, teatr, świątynia Jupitera czy cyrk. Miasto szybko się rozwijało, odwiedzali je kolejni cesarze, trwały prześladowania chrześcijan aż do upadku cesarstwa rzymskiego. Prawa miejskie Lyon otrzymał w 1320 r. stając się jednocześnie centrum bankowości i produkcji jedwabiu, a całe życie miejskie toczyło się wokół katedry św. Jana. Do XVI w. miasto nękały liczne wojny rozgrywające się między książętami i biskupami. Historia lokalna zapisała się krwawo w 1793 r. w czasie rewolucji francuskiej, kiedy w wybuchło powstanie przeciwko jakobinom. XIX wiek przyniósł ze sobą wynalazek krosna tkackiego, dzięki któremu Lyon nabrał znaczenia gospodarczego, a jakość wspaniałego jedwabiu zalała światowe rynki. W mieście jest wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia, w tym celu należy szczegółowo rozplanować czas, by nie pominąć najciekawszych atrakcji. Wizytę na wzgórzu Fourviere pamiętającym czasy rzymskie (pozostały po nich między innymi ruiny dwóch teatrów)  uatrakcyjnia zwiedzanie bazyliki Notre-Dame-de-la-Fourviere, której budowę skończono w 1896 r. Oprócz fantastycznych widoków na najodleglejsze dzielnice miasta turyści mogą podziwiać niezwykłą świątynię łączącą w sobie elementy architektury średniowiecznej i bizantyjskiej, a także muzeum mieszczące się w klasztornych zabudowaniach z kolekcją sakralnych zabytków. Najważniejszym miejscem w Lyonie jest starówka rozciągająca się u stóp wzgórza Fourviere z tajemnymi przejściami między malowniczymi budynkami i skwerami. Niepowtarzalny klimat stwarzają restauracje ulokowane w XV-XVII-wiecznych domach bogato zdobionych sztukaterią, tworzących najlepiej zachowany kompleks renesansowy w Europie. Wspaniała zabudowa otacza katedrę św. Jana Chrzciciela prezentującą architektoniczną mieszankę elementów romańskich i gotyckich z niezwykłym zegarem astronomicznym. Miłośnicy historii powinni zajrzeć do takich placówek jak: Międzynarodowe Muzeum Miniatury, Muzeum Historii Lyonu lub zadziwiającego Muzeum „Renesans Automatów”. Jednym z ciekawszych sposobów zwiedzania miasta jest odnajdywanie tajemnych przejść zwanych „traboules”, które przed laty wykorzystywano do przenoszenia towarów, a dziś łączą ulice, dziedzińce i budynki oraz doskonale nadają się do odbywania wycieczek pełnych przygód i niespodzianek. Idealnym miejscem na spacery jest Presqu’ile – dzielnica rozciągająca się między dwoma rzekami, której ciekawostkami turystycznymi są Place des Terreaux z niezwykłą fontanną przedstawiającą cztery rozpędzone rumaki, a także ratusz i opera. Spacerując po placu można przy okazji zajść do pałacu św. Piotra, w którym obecnie mieści się Muzeum Sztuk Pięknym noszące miano „Małego Luwru”. Oprócz licznych kościołów i muzeów królujących na mapie turystycznej Lyonu warto również zwiedzić dzielnicę La Croix Rousse, w której przed laty działały dziesiątki warsztatów tkackich oraz Parc de la Tete d’Or z ogrodem zoologicznym i pięknym jeziorem wokół którego można odbywać romantyczne spacery.

Tuluza - turyści chętnie zaglądają do miasta, tym bardziej że panuje w nim studencka atmosfera, a wspaniała zabudowa dzięki różowej cegle, z której jest wzniesiona, szczególnie wieczorami, nabiera ciekawych barw. Przed wiekami miasto wyglądało zupełnie inaczej, niemniej wędrówka po nim z pewnością może przybliżyć wydarzenia z minionych epok. Pierwszymi założycielami pradawnej osady byli celtyccy Wolskowie, ale to Rzymianie wznieśli pierwsze miasto o nazwie Tolosa z akweduktami, teatrami i licznymi świątyniami. Na pewien okres pieczę nad nim sprawowali Wizygoci, w kolejnych wiekach zdobywali je Frankowie i plądrowali Arabowie. Okres spokoju nastał w wieku IX, kiedy powstało hrabstwo Tuluza, natomiast niepokój przyszedł wraz ze średniowiecznymi wyprawami krzyżowymi. Miasto powróciło do łask wraz z rozwojem przemysłu i komunikacji kolejowej, stało się ważnym ośrodkiem zbrojeniowym podczas I wojny światowej i stolicą europejskiego lotnictwa, dzięki produkcji znanych na całym świecie samolotów. Wędrówkę po mieście najlepiej rozpocząć od place du Capitole z najważniejszymi gmachami takimi jak ratusz połączony z teatrem, których cechą charakterystyczną jest monumentalna fasada. W sąsiedztwie tych budynków wznosi się ciekawy kościół Jakobinów z cennym relikwiarzem słynnego filozofa Tomasza z Akwinu. Koniecznie trzeba przespacerować się na północ od centralnego placu, gdzie podziwiać można kościół Marii Panny du Taur i zapuścić  jeszcze dalej do najcenniejszego zabytku miasta, jakim jest tuluska bazylika St-Sernin wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przed wiekami do świętego miejsca przybywali pielgrzymi, by modlić się przy relikwiach św. Saturnina. Największy tego typu kościół we Francji budowano w kilku etapach, a turystów zachwyca powstałe jako pierwsze niezwykłe prezbiterium oraz późniejszy, bardzo efektowny portal południowy. Najważniejszym miejscem w świątyni jest grobowiec św. Saturnina z wielkim baldachimem i figurą świętego, którą anioły wznoszą ku niebiosom. Tuluza to miasto katedr i świątyń, po którym można spacerować godzinami w poszukiwaniu cudów architektury sakralnej i nie tylko. Ciekawe są liczne rezydencje i pałace, a schronienie przed promieniami słonecznymi dają zadbane ogrody Jardin Royal i Jardin des Plantes położone przy ruchliwej Al. J. Guesde. Turyści nie zainteresowani zwiedzaniem muzeów, których w Tuluzie nie brakuje, mogą spacerować wspaniałymi bulwarami wzdłuż Garonny i podziwiać spokojny nurt rzeczny. Przy okazji można zobaczyć starą elektrownie wodną i pozostałości średniowiecznego młyna. Na pewno warto zajść do wieży ciśnień z galerią fotograficzną oraz do dawnej rzeźni miejskiej, w której obecnie mieści się nowoczesne centrum kultury. Turyści dysponujący większą ilością czasu mogą wybrać się przy okazji pobytu w Tuluzie na niezwykle pasjonującą wycieczkę do Colomiers, gdzie znajdują się wielkie zakłady lotnicze udostępniane zwiedzającym na zorganizowanych wycieczkach. Obok hal fabrycznych i wielu ciekawych atrakcji związanych z lotnictwem można na własne oczy zobaczyć wycofany z użytku naddźwiękowy samolot Concorde.

Albi – miasto podobnie jak Tuluza zbudowane jest z charakterystycznej dla Doliny Garonny różowej cegły, a turystów zachwyca wiele ciekawych zabytków z niezwykłą katedrą na czele. W historii sięgającej czasów rzymskich Albi zasłynęło najbardziej w XIII w. jako miejsce brutalnej krucjaty przeciwko sekcie tzw. albigensów, która miała siedzibę w mieście. Właśnie po krwawych wydarzeniach wybudowano chlubę miasta, czyli ogromną katedrę św. Cecylii będącą symbolem zwycięstwa wiary katolickiej. Monumentalna, różowa bryła katedry wyrasta ponad starówkę, jej potężna wieża widoczna jest z najodleglejszych zakątków miasta, turystów zachwycają romańskie krużganki oraz wirtuozeria późnego gotyku ozdabiającego wnętrza. Turystyczne oczy cieszą między innymi niezwykłe witraże wprawiające w osłupienie znawców architektury sakralnej, a renesansowe malowidła wykonane przez mistrzów z Bolonii należą do jednych z najpiękniejszych we Francji. Niezwykłe są organy wsparte na ramionach Atlasów oraz bogactwa skarbca udostępnionego zwiedzającym. Po pełnej we wrażenia wycieczce w przeszłość warto również zgłębić tajniki budynku Palaise de la Berbie z Muzeum Toulouse-Lautreca kryjącym najwybitniejsze dzieła malarza. Budownictwo Albi najlepiej podziwiać na spacerze po starówce, na której oprócz kilku ciekawych zabytków znajdują się również świetne restauracje serwujące zaskakującą, francuską kuchnię. Gdy głód już nie dokucza można wybrać się XI-wiecznym mostem Pont Vieux na drugi brzeg Tarnu, by zobaczyć jak katedra wygląda z nieco innej perspektywy. Rzeka ma jeszcze tę zaletę, że dla relaksu można wynająć łódź i w romantycznej atmosferze przyglądać się miastu z poziomu wody.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się do Masywu Centralnego?
Sezon letni zaczyna się tu już w maju i trwa do połowy października, kiedy temperatura powietrza przekracza 25°C. Mimo wysokich temperatur w środku lata temperatura nie jest zbyt uciążliwa, jednak jest odczuwalna w dużych miastach. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, w miastach można spotkać najwięcej turystów, którym nie przeszkadzają wyższe ceny niż poza sezonem. Wielu podróżników decyduje się również na odwiedziny tej części Francji wiosną i jesienią, które są dogodnymi porami roku na zwiedzanie zabytków i górskie wyprawy. Wiosenna i jesienna pora sprzyja również uprawianiu turystyki pieszej, rowerowej oraz wszystkim formom aktywnego wypoczynku, z których można korzystać przebywając na urlopie w Masywie Centralnym. Sezon zimowy, kiedy panują najlepsze warunki narciarsko-snowboardowe, zaczyna się w grudniu i trwa do połowy kwietnia.

Jaka waluta obowiązuje we Francji i jakie są orientacyjne ceny?
We Francji obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o posiłki w restauracjach i infrastrukturę turystyczną.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Masywie Centralnym?
Zakup pamiątek nie stanowi żadnego problemu. W każdym kurorcie i większym mieście znajdują się bardziej lub mniej wyszukane sklepy oferujące ciekawe przedmioty. Do najbardziej poszukiwanych pamiątek należą: ceramika z Rouen, koronki z Alencon, kryształy z Baccarat, a także regionalne wina, których ilość w każdym regionie może zawrócić w głowie. Turyści z wakacji przywożą wspaniałe kulinarne przysmaki, jak rozmaite sery, ciastka maślane, kiełbasy, słynną musztardę Dijon lub butelkę oliwy. Wiele regionów może pochwalić się doskonałymi wyrobami garncarskimi, fajansowymi, szkłem artystycznym, wyrobami skórzanymi, wikliną i porcelaną. Turystki powinny rozglądać się za modnymi torebkami i apaszkami, w ekskluzywnych sklepach nie brakuje również oszałamiających, francuskich perfum. Za markowymi ubraniami najlepiej rozglądać się w sklepach oferujących posezonową wyprzedaż towarów. Podróżniczą kolekcję powinny również ozdobić miniaturki znanych, francuskich budowli jak Wieża Eiffela czy katedra Notre Dame.

Jaki czas obowiązuje we Francji?
We Francji obowiązuje taki sam czas jak w Polsce.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Jak poruszać się po Masywie Centralnym?
Podróżowanie po Masywie Centralnym jest proste i przyjemne, lokalne drogi są w bardzo dobrym stanie i dobrze utrzymane, stolicę regionu Clermont-Ferrand łączą płatne i bezpłatne autostrady z największymi miastami z sąsiednich regionów. Komunikacja autobusowa jest rozdrobniona, dzięki czemu można dotrzeć w najodleglejsze zakątki. Kolej uchodzi za najlepszy, publiczny środek transportu, jest wygodna, bezpieczna i punktualna. Stolica regionu ma dobre połączenia kolejowe z takimi miastami jak Bordeaux, Dijon, Nimes, Thiers czy Nevers. W regionach typowo górskich połączenia nie są tak częste, dlatego przed wybraniem komunikacji publicznej lepiej wcześniej zapoznać się ze szczegółowymi rozkładami jazdy.

W większych miejscowościach można wypożyczyć auto i samemu zwiedzić okolicę, jak również jest to wygodne rozwiązanie jeżeli przyjechaliśmy samochodem do Francji. Polskie prawo jazdy jest wszędzie akceptowane, jednak należy pamiętać, że jeżeli poruszamy się samochodem z obcą rejestracją nie podlegamy kredytowaniu mandatów, czyli mandat musi być zapłacony na miejscu lub przed wyjazdem z kraju, gdyż nie zezwala się na opuszczenie kraju z długiem wobec państwa.

Jakie są ograniczenia celne we Francji?
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: do 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia we Francji?
W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są we Francji bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym nas do pobytu na terenie Francji jest dowód osobisty lub paszport (o ile nie posiadamy dowodu). Obowiązują nas te same co w innych krajach Unii Europejskiej przepisy dewizowe oraz nie ma obowiązku meldunkowego, jeżeli nasz pobyt na terenie kraju nie przekracza 90 dni.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasad i konsulatów we Francji.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Francuskiej
Francja, Paryż, 1, Talleyrand, 75007
Tel.: +33 143173405 Tel. dyżurny: +33 680580220 Faks: +33 143173507
paryz.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.paryz.polemb.net
Instytut Polski w Paryżu
Francja, Paryż, 31, rue Jean Goujon, 75008
Tel.: +33 1 53 93 90 10 Faks: +33 1 45-62-07-90
info@institutpolonais.fr
www.institutpolonais.fr
Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Lyonie
Francja, Lyon, 79 rue Crillon, 69458 Lyon 06
Tel.: +33 478931485 Tel. dyżurny: +33 680425917
lyon.kg.sekretariat@msz.gov.pl
www.lyonkg.polemb.net

Nicea

Normandia

Paryż

Pireneje

Północna Francja

Szampania

Zatoka Biskajska

Francja: Alzacja , Bretania , Burgundia , Dolina Garonny , Dolina Loary , Korsyka , Lazurowe Wybrzeże , Lotaryngia , Masyw Centralny , Nicea , Normandia , Paryż , Pireneje , Północna Francja , Szampania , Zatoka Biskajska

Wybierz region Alzacja , Bretania , Burgundia , Dolina Garonny , Dolina Loary , Korsyka , Lazurowe Wybrzeże , Lotaryngia , Masyw Centralny , Nicea , Normandia , Paryż , Pireneje , Północna Francja , Szampania , Zatoka Biskajska